укррус

Телефони у Луцьку

 • (097) 714-28-28
 • (050) 714-28-28

Алергія. Вчасно вияви та вилікуй

                                                    Що таке алергія?

За статистикою, на сьогоднішній день кожна 2-га людина має постійну алергію на що-небудь.

Алергія - це прояв підвищеної чутливості імунної системи до окремих речовин, іншими словами - це незвичайна відповідь організму на звичайні для здорових людей подразники, які призводять до хворобливого стану після "першого знайомства" та при повторному контакті з ними.

 

Алергія може бути викликана будь-якою речовиною природного та штучного походження.

                                                Чому виникає алергія

Для виникнення алергії необхідна наявність трьох умов:

1. Спадкова схильність;

2. Несприятливі умови зовнішнього середовища (екологія, умови проживання та харчування);

3. Наявність постійного контакту з алергенами.

Схильність до алергії називають атопією, а спадкові алергічні хвороби - атопічними (наприклад атопічний дерматит).

Існує поняття "атопічний марш" - це коли один прояв алергії переходить в інший, тобто, діти з атопічним дерматитом мають високий ризик по розвитку алергічного риніту та бронхіальної астми. Проте, останнім часом алергія почала з"являтися у людей, які не мають прямої спадкової схильності.

                                            Види алергічних захворювань

Для кожного алергічного захворювання характерні свої симптоми.

Бронхіальна астма - хронічне алергічне запалення бронхів, яке проявляється задишкою, кашлем, свистячим диханням, з переважним проявом симптомів у нічний час, після фізичного навантаження та на фоні прояву респіраторної інфекції або контакту з алергеном.

Алергічний риніт - хронічний риніт, який проявляється постійним свербінням у носі, чханням, закладеністю та рідкими виділеннями з носу, переважно зранку та в сезон прояву полінозу (алергії на пилок).

Алегрічний кон"юктивіт - характеризується почервонінням й припухлістю очей, сльозотечею, свербінням повік, відчуттям "піску в очах" переважно зранку та в сезон прояву полінозу.

Поліноз - це сезонне алергічне захворювання слизових оболонок носа, очей, бронхів, викликаних пилком рослин, спор грибів. Характеризується проявами алергічного риніту, кон"юктивіту, бронхіальної астми.

Кропив"янка характеризується висипом на шкірі, що нагадує опік кропивою.

Набряк Квінке проявляється набряком шкіри та/або слизової оболонки в ділянках голови та шиї, статевих органів.

Атопічний дерматит (алергічний дерматит, діатез, нейродерміт) - висипання на шкірі з почервонінням, лущенням та свербіжем, який проявляється в перші місяці після народження та переходить в атопічну хворобу.

Контактний, алергічний дерматит - висипання на шкірі у місці контакту з алергеном. Така форма алергії найчастіше проявляється при алергії на хімічні речовини.

Анафілактичний шок - найбільш важка, життєво-небезпечна алергічна реакція, яка проявляється порушенням свідомості, падінням артеріального  тиску, зупинкою дихання. Найчастіше виникає після укусів комах, вживанні медикаментів.

                                                Діагностика алергії

Діагностика алергії має основну мету: виявити алергічне захворювання та встановити причинний алерген.

Комплексне алергологічне обстеження розпочинається зі збору анамнезу.

Лікар розпитує, які є скарги, про початок захворювання, особливості його розвитку, про умови, в яких алергічна реакція виражена максимально.

Після цього призначаються наступні методи діагностики:

 • Шкірні проби мотодом прик-тесту - для визначення причинних алергенів. Це безкровний метод. Використовуються одноразові ланцети. Дозволено з 5-ти річного віку.
 • Визначення специфічних антитіл lgE, lgG, lgG4. Такі аналізи на антитіла, відповідають за розвиток алергії, теж встановлюють групу причинних алергенів, але не мають вікових обмежень. Метод дуже чутливий. Для проведення таких аналізів потрібно здати кров з вени.
 • Елімінаційні тести. Якщо контакт з алергеном постійний, то для підтвердження того, що конкретний алерген викликає клінічні прояви алергії, використовують елімінаційні тести. Елімінація - це видалення алергену. Наприклад, елімінаційна дієта при алергічних дерматитах. 
 •                                               Як лікують алергію?
   Є три основних принципи лікування алергії:
  • Припинення контакту з алергеном (елімінаційні заходи);
  • Медикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання;
  • Немедикаментозне усунення симптомів алергічного захворювання шляхом проведення специфічної імунотерапії з алергенами (АСІТ).
  • Принцип АСІТ полягає у введені хворому причинних алергенів, починаючи з дуже низьких доз, що не викликають клінічних проявів захворювання, з поступовим збільшенням дози і інтервалу між введеннями алергенів.

АСІТ є єдиним методом, що може зупинити алергію, або зменшити її прояви.