укррус

Телефони у Луцьку

  • (097) 714-28-28
  • (050) 714-28-28

Устаткування для інгаляцій. Що таке спейсери?

У багатьох дітей і дорослих бувають труднощі з використання дозуючих аерозольних інгаляторів (балонні спреї) - ДАІ, в результаті яких ліки не потрапляє в нижні дихальні шляхи. Для оптимізації доставки аерозолю в дихальні шляхи рекомендується використовувати ДАЇ  із спейсером.

Що ж таке спейсер? Спейсер - це допоміжний пристрій для інгаляцій, камера, яка служить проміжним резервуаром для аерозолю ліків. Ліки з балончика інгалятора надходить в спейсер, а потім вдихаються пацієнтом.

 

Єдине призначення спейсера забезпечення максимальної ефективності та безпеки при застосуванні дозованих аерозольних інгаляторів. Особливо велика роль спейсера в тому випадку, коли мова йде про інгаляцію гормональних препаратах. Якщо ж призначені ліки НЕ аерозоль, а сухий порошок, спейсер не застосовується.

У чому суть дії спейсера?

Найефективніші ліки при бронхіальній астмі та хронічному обструктивному бронхіті, а також муковісцидозі призначаються інгаляційно. Вони спеціально розроблені так, щоб бути максимально ефективними місцево, і як можна менше впливати на весь організм.

Для цього необхідні наступні умови: по-перше, тільки частинки певного розміру (2-5 мкм, так звана респірабельна фракція) потрапляють в нижні дихальні шляхи. Більші осідають в горлі, гортані і трахеї, а більш дрібні в альвеолах, або взагалі не затримуються в легенях. По-друге, пацієнт повинен зробити досить сильний і глибокий вдих. По-третє, вихід ліки і вдих повинні збігатися.

Найбільш популярними і доступними інгаляційними препаратами є дозовані аерозольні інгалятори (балонні спреї). Але їх застосування пов'язане з деякими труднощами. При натисканні на балончик струмінь аерозолю має високу початкову швидкість більше 100 км / год, швидкість вдиху набагато менше і складається з суміші часток більшого і більш дрібного розміру. Це призводить до того, що велика частина дози препарату осідає на задній стінці глотки і проковтується. Потрібно координація вдиху і натискання на балончик, що саме по собі складно, а у деяких пацієнтів вдих рефлекторно переривається. За даними різних досліджень, правильно користуються дозованим інгалятором тільки 20-40% пацієнтів (навіть "зі стажем"), зате тих, хто впевнений, що все робить правильно, у багато разів більше.

Завдання спейсера усунути труднощі і проблеми. Він гальмує швидкість руху аерозольної хмари, великі частинки осідають на стінках. Координація вдиху і натискання не потрібно. Крім того, спейсер з маскою дозволяє провести інгаляцію практично в будь-якій ситуації, коли зберігається самостійне дихання, наприклад при важкому приступі астми. За допомогою спейсера стають можливими інгаляції у дітей, які занадто малі, щоб безпосередньо використовувати інгалятори. Спейсер можна носити з собою.

Які мінімальні розміри спейсера?

Мінімальна довжина  5 см, але спейсери більшого обсягу більш ефективні!

Чи завжди потрібен спейсер великого об'єму?

Щоб бути ефективним, спейсер повинен мати великий обсяг, але тоді його незручно носити з собою. Більшість спейсеров великого обсягу складні, але тим не менш, займають багато місця. Тому створені спейсери, форма яких аеродинамічно вивірена так, щоб швидкість руху струменя аерозолю і розмір часток були ідеальними. Таким спейсерам величезні розміри вже не потрібні

Чи потрібна маска?

Якщо Ви в стані користуватися спейсером без маски, то краще робити саме так, оскільки застосування маски зменшує ефективність лікування: частина препарату осідає на обличчі. Маска є необхідністю у дітей до 5 років, може знадобитися для ослаблених і літніх хворих, а також пацієнтів у важкому стані. Деяким хворим маска потрібно психологічно.

Яку роль відіграє наявність клапанів у спейсерами? Чи завжди вони потрібні?

Найбільш досконалі моделі спейсеров мають клапани. Це попереджає втрати аерозолю і полегшує користування, дозволяючи робити кілька вдихів з спейсера. Для дітей рекомендується використовувати тільки клапанні спейсери.

Чому використання спейсера особливо важливо при лікуванні інгаляційними гормональними препаратами?

У випадку з гормональними інгаляційними препаратами потрапляння значної частини дози на задню стінку глотки і в верхні дихальні шляхи може призвести до розвитку захриплості голосу і розвитку кандидозу (молочниця) порожнини рота, викликати рефлекторний кашель. Крім того, в подальшому та частина препарату, яка осідає в глотці, проковтує, і може викликати системну дію. Спейсер зменшує осідання препаратів в глотці і верхніх дихальних шляхах, тим самим, попереджаючи розвиток подібних ускладнень. Всім пацієнтам, яким інгаляційні гормональні препарати призначені в формі дозованого аерозолі, рекомендується застосовувати їх через спейсер.

Як користуватися спейсером? Чи завжди слід дотримуватися правила: "одна доза" - "один вдих" ?

Оптимальний варіант вдихання однієї дози при одному розпиленні. Якщо потрібні 2 дози, проведіть 2 роздільні інгаляції з невеликим інтервалом у часі (зазвичай близько 30 секунд). Інгаляція декількох доз з спейсера менш ефективна, ніж застосування тих же доз окремо (таку методику іноді використовують при важких приступах). З іншого боку, дуже маленькі діти не в змозі вдихнути весь обсяг з спейсера за один вдих. Спейсери для них зазвичай мають клапани вдиху і видиху. Наприклад, для спейсера Бебіхалер обумовлено, що дитині вагою 10 кг потрібно приблизно 5 вдихів на одну дозу препарату. Крім того, не завжди пацієнт може зробити досить глибокий вдих, а за той час, який аерозоль в спейсерами зберігається в незмінному стані (близько 30 секунд) можна зробити не один, а кілька вдихів.

Правила користування спейсером:

  • Перед тим, як вставити інгалятор в спейсер, слід зняти захисний ковпачок з інгалятора (і зі спейсера, якщо він є), приєднати маску, якщо необхідно.
  • Балончик інгалятора повинен бути звернений дном догори, а мундштуком вниз (не навпаки!).
  • Струшування аерозольного баллончика в більшості випадків рекомендується проводити вже після його сполуки з спейсерів (разом з спейсером).
  •  Перед інгаляцією слід зробити глибокий видих.
  • Губи повинні щільно охоплювати мундштук спейсера, зуби не повинні бути стиснуті, щоб не перешкоджати попаданню аерозолю в дихальні шляхи.
  • Вдих з спейсера повинен проводитися якнайшвидше після розпилення аерозолю (через 1-2, до 5 секунд). Вдих повинен бути повним, глибоким і не дуже швидким. У ряді спейсеров рекомендується зробити кілька вдихів на одну дозу препарату.
  • Після інгаляції слід затримати дихання на 5-10 секунд, потім зробити спокійний видих.
  • Якщо призначена інгаляція декількох доз, їх слід інгалювати послідовно з проміжком близько 30 секунд, а не одночасно.
  •  Після інгаляції гормональних препаратів слід прополоскати рот (а при застосуванні маски ще й умити обличчя).
  • Спейсер слід обов'язково повністю розбирати, мити і сушити всі деталі. А також вчасно замінювати на новий при пошкодженні або через зазначені в інструкції терміни.
  •  Зверніть увагу на інструкції з очищення спейсерів: більшість спейсеров не допускають кип'ятіння і застосування агресивних середовищ. Особливу обережність слід дотримуватися щодо клапанів.
  • Примуковісцидозі слід використовувати розбірні спейсери, які легше обробляти і сушити!

    Як вибрати спейсер?

З'єднувальний отвір спейсера (місце для приєднання балончика з дозованим аерозолем) має відповідати розмірам і формі мундштука балончика або бути універсальним.  Ряд спейсеров сумісні тільки з аерозольними інгаляторами певних фірм.  Спейсер повинен бути достатнього розміру, або володіти аеродинамічний вивіреної формою.  У дітей рекомендується застосовувати спейсери, забезпечені клапанами, при цьому у маленьких дітей бажано наявність клапанів як вдиху, так і видиху.  Деякі спейсери універсальні, а деякі призначені для певного віку (наприклад, у дітей до 5 років).  Спейсер повинен бути виготовлений з гіпоалергенних матеріалів.  Наявність антистатичного покриття покращує характеристики спейсера.  Якщо спейсер розбирається, то за ним легше доглядати.  Дітям перших років життя необхідний спейсер з маскою.  Дітям більш старшого віку, літнім, ослабленим хворих, тим, у кого бувають важкі напади, краще придбати спейсер зі знімною маскою, тому що  для них можливий перехід на користування спейсером без маски.