укррус

Телефони у Луцьку

  • (097) 714-28-28
  • (050) 714-28-28

Догляд за пуповиною немовляти у перший місяць після народження.

Знаходячись в материнському лоні малюк зєднаний з мамою так званим «канатиком» пуповиною, за допомогою якої , він отримує кисень та поживні речовини для повноцінного існування. Після народження дитини медперсонал пологового будинку обробляє пуповину спиртом і перерізає її стерильними ножицями, після чого накладається затискач. До того, як відпаде пуповинний  залишок ,  він не потребує особливого догляду, достатньо буває  протирати два рази в день чистою кип'яченою водою.

Звичайно поки мама з малюком ще знаходяться в пологовому будинку все простіше, адже поряд  лікар-неонатолог  , який контролює цей процес. Але коли він дав дозвіл на виписку, то  догляд і піклування за малечою  лягає на ваші плечі.

 

Молодих мам цікавить , через скільки днів відпадає пуповина у новонародженого?  На 4-5 день пуповина, яка представляла з себе вузлик, засихає і сама відєднується. Буває, що це відбувається лише через 10-15 днів, цей діапазон вважається прийнятним. На цьому місці залишається невелика ранка, яка також потребує обробки. Ні в якому випадку   не варто намагатися прискорити наближення цього моменту, адже це цілком природний процес, і він повинен протікати мимовільно. Єдине, що ви можете зробити, - це забезпечити вільний доступ до пупка дитини повітря. Завдяки повітряним ваннам залишок пуповини підсохне трохи швидше і відповідно набагато  раніше відпаде.

В перші дні після відпадання пуповини, рана може кровити , це може виникнути тому, що кровоносні судини проходять недалеко від пупка, і пошкодженню піддаються досить легко, Швидше за все, це результат пошкодження скоринки на ранці під час зміни підгузника або одягу, частим випадком є тиск на цю ділянку, спричинений сильним плачем малюка.

У цей  період дуже важливе правильне піклування  і догляд за нею. І тоді, якщо діяти згідно рекомендацій,  пупкова ранка дуже швидко заживе і не зможе створити ніяких ускладнень для крихітного організму.

Тож загальні правила, при дотримані яких  , у Вашого малюка все буде гаразд:

  • насамперед будь яке втручання в обробку рани слід починати з миття рук.
  • всі речі дотичні до рани повинні бути стерильно чистими, одяг малюка поки ранка не загоєна повинен бути добре випраний та попрасований.
  • при підмиванні дитини під проточною водою  також потрібно стежити аби брудна вода не потрапляля на пупок.
  • не варто обробляти шкіру навколо пупка зеленкою, адже  якщо шкіра почне червоніти і запалюватися, ви це не відразу помітите.
  • обробку пупка не варто проводити частіше двох разів на день. Часто турбуючи рану, ви заважаєте їй швидко зажити.
  • не варто викладанням малюка. що не досягнув 3-недільного віку , на животик. Варто зачекати поки ранка загоїться.
  • не можна заклеювати пупок пластиром
  • важливою складовою у цьому випадку є підгузок .Можна вибирати з  вирізом для пупка,  серед різноманіття вибрати саме ті, шукайте  позначку NEWBORN  «новонароджений» або з абривіатурою NB, хоча буває що у деяких моделях не передбачений  цей виріз. Також при виборі варто орієнтуватись на вагу дитини зазначеній на упаковці, адже самий маленький розмір зазвичай до 5 кілограм. За потреби  виїмку можна вирізати самостійно, або при потребі загортати , слідкуючи аби він не накладався на рану ,не перетискав її ,і не перешкоджав  вільному доступу  повітря

     при недотримані всіх цих правил, навіть при правильній обробці, він може запалитися,і почати мокріти.

    Тож як обробляти пупкову ранку після того як відпав корінец?

    Для обробки рани Вам знадобиться:

    3% розчин перекису водню ,1% спиртовий розчин зеленки , або   в деяких випадках 5% спиртовий розчин перманганату калію, вату, ватні палички, піпетку. Маючи при собі  всі необхідні атрибути, вимивши руки, можете почина промивання. Для початку на скоринку утворену на рані( оскільки таке утворення служить відмінним середовищем для розмноження шкідливих бактерій) капаємо кілька крапель перекисю водню (він створить неспиятливі умови для розвитку мікроорганізмів), через 10-15 секунд, коли скоринка  на рані розмокла, видаляємо її ватною паличкою, за потреби можна повторити процедуру знову, або ж замість крапання зробити компрес. Категорично заборонено насухо видаляти скинку, або робити це силоміць,  так як пупкова рана може почати кровити. Після процедури  очищення , обережно розтягуємо  рану великим і вказівним пальцями , і ватною паличкою (попередньо змоченою у зеленці) ,змащуємо ранку, при цьому   бажано не вимастити шкіру довкола, адже зеленка має властивість підсушувати, до того ж якщо іде якийсь запальний процес, наслідком якого є зазвичай почервоніння на краях,  то при неохайному змащені запального  процесу просто не буде видно. Для того , щоб легше було спостерігати за станом ранки можна скористатись з дозволу лікаря  іншим антисептиком. Наприклад, розчином Хлорфилиппта або Ксеноформом

    Таку процедуру необхідно  проводити двічі на день, зранку і після купання. В ідеалі вона повинна зажити приблизно за два тижні. Але багато залежить і від товщини пуповини, і від глибини тієї виїмки, яка утворилася при її висічення.

     Якщо ж рана не поспішає гоїтися, і Ви помітили, що :

  • пупок у новонародженого мокне (це означає, що туди потрапила інфекція)
  • пупкова ранка занадто сильно і часто кровоточить, і виділення не припиняються після обробки.
  • з'явилися набряки, нагноєння або неприємних запах.
  • шкіра навколо пупка почервоніла, і стала запаленою
  • з рани виходить цукровиця сіроватого  або жовтуватого забарвлення
  • дитина неспокійна, погано їсть, спить, нервується, у неї  піднялася температура, не набирає вагу.
  • пупок  кровит і не гоїться по закінченні місяця після відпадання пуповини
  • інколи у дітей виникає грижа у області пупка, у вигляді гульки, яка стає більшою, коли малюк починає плакати, або кричати (частіше всього  з заживанням рани вона зникає)

    при всіх цих симптомах  потрібно терміново звернутися до фахівця, аби той призначив антибактеріальну терапію, згідно стану пацієнта, щоб уникнути ускладнень. Адже іноді, навіть при дотриманні всіх правил гігієни, пупок у новонародженого мокне. З*ясувати це по поведінці дитини майже не реально.  Якщо запустити процес, то не виключено розвиток серйозних ускладнень: запалення пупка (омфаліт), грибоподібної пухлини і навіть перитоніту та сепсису - зараження крові. Не думайте що цією статтею  ми хочемо Вас налякати, просто обізнаний значить перестрахований, тому не варто впадати в паніку. До таких захворювань не дійде, якщо вчасно вжити заходів.

    Тільки фахівець може оцінити стан ранки і призначити адекватне, цій проблемі, лікування. Адже іноді простих антисептиків буває недостатньо, і знадобляться додаткові процедури, наприклад, кварцування. При сильних  запальних процесах інколи навіть доводиться  скористатися антибіотиком – у вигляді присипки, або мазі. Але в будь якому випадку не варто переживати, бо  зазвичай все вирішується набагато простіше.

    Ще одне запитання яке задають молоді батьки, чи можна купати дитину, у якої ще не зажила пупкова рана? Так, можна , але обов*язковою умовою є кип*ятіння води і додавання у неї декількох кристалів марганцю.

    Головним признаком, що пупкова рана зажила, це зрівнення кольору шкіри з кольором животика.

    Прочитавши цю статтю в будь якому випадку потрібно проконсультуватися з лікарем, і не діяти самостійно. Адже стаття написана для загального розвитку і обізнання.

    Будьте завжди здорові і не хворійте.

    Ваш Бебі сервіс.