укррус

Телефони у Луцьку

 • (097) 714-28-28
 • (050) 714-28-28

Жовтяниця у новонароджених - причина і лікування.

Якими тільки наші дітки не народжуються - червоними, синіми, зморщеними, з саднами і синцями, а інколи і жовтими. У цій статті ми з Вами обговоримо одне з незвичайних, для молодої мами, однак абсолютно нормальних явищ - дитячу жовтушку. Фізіологічна жовтяниця новонароджених - стан який не потребує лікування, однак її все одно потрібно діагностувати, якщо дитина раптом стає жовтою. Що робити і як відрізнити жовтяницю новонароджених від інших, більш серйозних захворювань?

 

              Фізіологічна жовтяниця новонароджених. Механізм розвитку
Фізіологічна жовтяниця новонароджених являє собою зовнішній прояв адаптації дитини до нових умов життя.

Коли плід дозріває, його червоні кров'яні тільця містять особливу форму гемоглобіну - фетальний гемоглобін. Такий гемоглобін краще зв'язується з киснем, забезпечуючи тим самим більш ефективне дихання. Однак фетальний гемоглобін не стійкий в організмі новонародженого. Його руйнують фізіологічні коливання температури тіла (діапазон температури тіла новонародженого ширше, ніж у плода) і зміни кислотно-лужного (pH) балансу крові.

Для нормального дихання дитині необхідно замінити фетальний гемоглобін на гемоглобін А, властивих дорослим людям. Гемоглобін А не так легко зв'язується з киснем, однак він стійкий до коливань температури тіла і pH крові.

В процесі заміни одного виду гемоглобіну на інший утворюється білірубін - у великій кількості. Печінка дитини ще не настільки дозріла, щоб переробити таку кількість білірубіну і вивести з жовчю, тому він проникає в шкірні покриви і склери (білки) очей малюка, забарвлюючи їх у жовтий колір.
У міру дозрівання організму і його ферментних систем шкіра дитини набуває більш звичний блідо-рожевий колір.

Як правило фізіологічна жовтяниця новонароджених розвивається на 3-4 (рідше 5-7) добу після народження. Жовте забарвлення шкіри поширюється зверху вниз. Спочатку забарвлюються голова і обличчя, потім шия і груди. Найкраще жовте забарвлення шкіри помітне при денному світлі. Колір сечі та калу незмінний. Звичайна тривалість фізіологічної жовтяниці - 1-2 тижні. Фізіологічна жовтяниця новонароджених зачіпає приблизно 50-60% новонароджених малюків.

Існує ще один вид жовтяниці, який цілком безпечний для дитини - це жовтяниця грудного молока. Таку жовтяницю викликають якісь речовини, що містяться в молоці матері. Білірубін починає всмоктуватися в кишечнику і повторно потрапляє в кровотік. При жовтяниці грудного молока жовте забарвлення може зберігатися до трьох місяців, зазвичай він не яскравий. Колір сечі та калу звичайний. 

Зверніть увагу! При даних різновидах жовтяниці відсутні які-небудь інші симптоми захворювання. В результатах лабораторних аналізів підвищений тільки білірубін (не вище 206 мкмоль/л), всі інші показники в нормі. При лікарському огляді - внутрішні органи не збільшені, лікар констатує, що дитина здорова.

                    Інші причини жовтяниці у немовлят
Існує цілий ряд патологічних станів, при яких з'являється жовте забарвлення шкіри і склер. Ось деякі з них:

 • Несумісність по групі крові або резус конфлікт у дитини і матері (початок у перші добу)
 • Недостатнє харчування новонародженого (часто при грудному вигодовуванні по режиму)
 • Недостатність ферментів печінки (початок у перші 24 години) 
 • При гіпотиреозі у дитини (в пологовому будинку обов'язковий скринінг)
 • При цукровому діабеті матері
 • Гепатит
 • Холестаз
 • Галактоземія (в пологовому будинку обов'язковий скринінг)
 • Анемія
 • Сепсис новонароджених

 У будь-якому разі жовтяниці у новонароджених (навіть фізіологічної) слід звернутися до лікаря і пройти лабораторні обстеження.

             Термінового звернення за медичною допомогою вимагають наступні симптоми:

 • Жовтяниця з'явилася в перші 24 години життя
 • Ректальна температура у дитини 37,8°С і вище
 • Інтенсивна жовтяниця та/або поширюється по тілу дитини
 • Дитина виглядає хворим, його важко розбудити
 • Дитина збуджена, його важко заспокоїти
 • Тіло або шия вигинаються 

            Жовтяниця не вважається фізіологічною і вимагає більш широкого обстеження, якщо:

 • В перші 24 години життя дитини концентрація білірубіну понад 86 мкмоль/л;
 • У другу добу після народження рівень білірубіну в сироватці крові понад 171 мкмоль/л;
 • На третій і в наступні дні концентрація білірубіну більше 206 мкмоль/л.

На замітку: рівень білірубіну менш 354 мкмоль/л у здорових доношених новонароджених не впливає на розвиток дитини.

                Лікування фізіологічної жовтяниці новонароджених
Фізіологічна жовтяниця новонароджених у медикаментозної терапії не потребує. Госпіталізація, так само, не показана. Однак, лікарська консультація необхідна.
Для її лікування необхідно грудне вигодовування за потреби дитини. Інтервали між годуваннями не повинні перевищувати 2-х годин. Бажаний сон біля грудей (для отримання дитиною самого жирного і поживного молока).

Для виключення «голодної» жовтяниці необхідний контроль мокрих пелюшок:

 • З 1-го по 3-й день 2-5 сечовипускань на добу
 • З 3-го по 6-ий день від 4-х до 8-и сечовипускань на добу
 • З 6-го по 14-й день 10-20 сечовипускань на добу
 • З 14 днів до 6 місяців 12 і більше сечовипускань на добу 

Зниження кількості мокрих пелюшок говорить про неправильну організацію грудного вигодовування - потрібна консультація фахівця по грудному вигодовуванню.
У літній період, коли тепло і можна гуляти в одному підгузку, добре приймати сонячні ванни - вранці до 10.00 і ввечері після 17.00. Такі ванни приймають у мереживній тіні (як під деревом), прямі сонячні промені дітям протипоказані.
В більш холодний період лікар може призначити фототерапію. Фототерапія, в цілому, безпечна. З побічних ефектів фототерапії зустрічаються місцеве почервоніння шкіри, висип і почастішання дефекацій. Опромінення може проводитися під спеціальною лампою або ковдрою (оптоволоконна фототерапія). При опроміненні лампою потрібен захист очей пацієнта.

 Для Вашої зручності по рекомендаціям дитячого лікаря  можете скористатися послугами прокату лампи від жовтушки та пролікувати малюка у комфортних домашніх умовах. А в цьому вам допоможе Ваш Baby Service Луцьк.

Заздалегідь обговоріть можливість перервати процедуру для годування малюка.Білірубин відкладається в підшкірно-жировій клітковині, що й надає шкірі жовтий колір. Жиророзчинний  білірубін токсичний і довго виводитися з організму. Синє світло лампи з певною довжиною хвилі поглинається білірубіном і сприяє його трансформації у водорозчинну форму. Водорозчинний білірубін (люмирубин) не токсичний і легко виводитися з калом і сечею.

Під час курсу фототерапії, матері важливо стежити за частотою прикладань до грудей і їх ефективністю.У цьому Вам допоможуть електронні дитячі ваги, які також можна орендувати у Baby Service Луцьк. Так само необхідний контроль мокрих пелюшок. При опроміненні збільшується випаровування вологи з поверхні шкіри рідина виводитися і з частими дефекациями. Часті годування дитини забезпечать її додатковою рідиною і харчуванням.Але це
у разі, якщо жовтяниця новонародженого фізіологічна і не  потребує лікування основного захворювання.

У будь-якому разі консультуйтеся з вашим дитячим лікарем, а найголовніше - не хворійте! Ростіть здорові та щасливі!