Вестибулярний апарат.Подорожуйте з легкістю!
При спуску автомобілем , по гірській місцевості Ви ,чи Ваш малюк скаржитесь на погане самопочуття? Або ж під час морської прогулянки у вас напівпритомний стан? Чи можливо паморочитися в голові коли гойдаєтесь на качелі,а в подальшому нудить. Причиною цього може бути слабкий вестибулярний аппарат, (до статистики, то близько п’яти відсотків населення Землі страждають на «хвороби руху»). Тож якщо хтось скаржиться на цю недугу , то інформація , що представлена у цій статті буде вельми корисна. Багато захворювань можуть стати причиною порушення рецепторного апарату і привести до таких неприємних наслідків, як втрата рівноваги, блювота, нудота, посмикування очного яблука, запаморочення , посилене потовиділення і т.д.
Важливо!Якщо перераховані симптоми з’являються у дитини в стані спокою або при мінімальних вестибулярних навантаженнях , якщо вони носять стійкий характер, слід звернутися до невролога і отоларинголога. Щоб поставити діагноз, дитині можуть призначити додаткові дослідження. Наприклад, отоскопію (огляд зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки), а буває, що і комп’ютерну томографію скроневої кістки і магнітно-резонансну томографію головного мозку. Це потрібно, щоб виключити серйозні порушення роботи мозочка (він теж регулює координацію).
Давайте розглянемо що ж таке вестибулярний апарат, і чому його тренування так важливо.
Сама назва походить від латинського слова «vestibulum» (в перекладі — «переддень») оскільки розташований напередодні внутрішнього вуха і є крихітною частиною, дуже складної системи, що складається з трьох півколових каналів, які знаходяться в приблизно перпендикулярних площинах, що дозволяє організму реагувати на нахили у всіх напрямках. Вестибулярний лабіринт частково заповнений желеподібної ендолімфою, що покриває його чутливі ворсинки. Під час наших рухів під дією сили тяжіння ендолімфа і плаваючі в ній вапняні камінчики (отоліти) приминають ті чи інші ворсинки, і в мозок передається інформація про зміни положення тіла. У долю секунди обробивши отримані дані, мозок дає «вказівку» змінити розташування і напруга м’язів шиї, тулуба, рук і ніг, щоб ми могли утримувати рівновагу в будь-якій ситуації. Чутливо реагуючи на гравітаційне поле Землі, ця складна система дозволяє нам орієнтуватися в просторі і підтримувати баланс тіла навіть із закритими очима.
Перші ознаки дозрівання вестибулярного аналізатора з’являються вже на четвертому місяці вагітності. На УЗД можна помітити, як у відповідь на зміну пози у майбутнього малюка рефлекторно скорочуються м’язи кінцівок, шиї та тулуба. Тож перше тренування вестибулярного апарату дитина проходить, ще перебуваючи в животику у мами. За час вагітності він звикає до похитування, і після появи на світ це відчуття добре йому знайоме, тому дитині легше заснути під час погойдувань, або носіння у слінгу. У новонародженого можна спостерігати цілий ряд вестибулярних рефлексів. Один з них — так званий автоматизм Моро. У відповідь на різке струс або несподіваний шум малюк різко розкидає ручки в сторони і розчепірює пальчики .Починаючи з другого місяця життя, дитина починає тримати голову. Підтримувати вертикальне положення голови знову-таки допомагає вестибулярна система.
Малюк вчиться повертатися, сідати, повзати, маніпулювати іграшками. Поступово його тіло приймає вертикальне положення, дитина робить перші кроки, починає бігати, освоює стрибки. Саме вестибулярний апарат відповідає за відчуття рівноваги вже у зрілому віці, дозволяє координувати рухи, і є однією з головних складових нервової системи, що дозволяє людині утримувати рівновагу, підтримувати вертикальне положення тіла, здійснювати узгоджені рухи при переміщенні в просторі, фіксувати погляд, стабілізувати становище голови, орієнтуватися в навколишньому просторі взагалі.
Тож як можна загартувати вестибулярний апарат у немовлят (вправи можна виконувати лише з дозволу лікаря педіатра):
- коливання на руках з боку в бік, вгору-вниз(притримуючи голівку у себе на плечі)
- кружляння з малюком на витягнутих руках (якщо малюк вже впевнено тримає голівку)
- кружляння в вальсі ( 2-3 оберти на день достатньо)
- гра в «літачок» ( кладете дитину на собі на руки і імітуючи літак переміщується по кімнаті)
- заняття на фітболі з 4 місяців,( кладіть малюка на м’яч і легенько похитуйте вперед — назад, вправо — вліво, робіть це і на спинці, і на животику)
- гойдання дитина на гойдалці, гамаку.
Заняття ,які дозволені для діток з 1,5 років (вправи можна виконувати лише з дозволу лікаря педіатра):
- з допомогою обертового круга типу «грація»,( притримуючи за руку, покрутіть спочатку в одну, потім в іншу сторону)
- кружляння навколо своєї осі(це самостійна спроба тренування вестибулярного апарату, причому дітки інстинктивно знають, коли потрібно зупинитися)
- стрибки на батуті
- гойдання на качелях
- гра в піжмурки (коли зоровий контроль відсутній, зберегти рівновагу важко)
- перекочування по подушці або по ліжку
- підкидан підкидання дитини вгору
- качати вниз головою, тримаючи за ніжки (малюк повинен бути повернутий до вас обличчям, щоб ви могли бачити його реакцію на події)
- здійснювати рухи з боку в бік за руку і ногу (праві і ліві).
Важливо , щоб малюку ці занятя подобалися , і не дратували його.
Тренування для діток, що старше 5 років можна робити все, що дозволено немовлятам і дітям 1,5 року,а також:
- Лазіння по мотузяній драбині, канату, деревам
- стрибки через скакалку, на одній нозі, на двох
- біг з перешкодами
- ходьба по колоді, бардюрі, вдома можна зробити тренування просто по розкладеній вздовж кімнати мотузці
- щоденний комплекс поворотів і нахилів голови і тулуба
- гра в футбол , плавання, катання на ковзанах ,роликах, велосипеді (одним словом активний спосіб життя не проходить безслідно і дієво зміцнює, тренує вестибулярний апарат у дітей.
Цікаво: розвиток вестибулярного апарату у дітей закінчується до 12-15 рокам. У дівчаток «хвороба руху» зазвичай більш виражена, ніж у хлопчиків в силу гормональних особливостей. Під час заколисування у дівчаток підвищується рівень вазопресину — гормону стресу, в результаті чого підвищується кров’яний тиск.
Але як би там не було, розвивати цей орган можна у будь- якому віці, за допомогою фізичних вправ ,для цього потрібно робити нахили, повороти, плавно обертати головою і тілом, або наприклад, берізку, розвороти корпусу з розведеними руками. Ці нескладні вправи можна виконувати і в домашніх умовах. Також Вам допоможуть аеробіка, пробіжки і походи в басейн, , намагайтеся більше ходити пішки, робіть недовгі прогулянки перед сном. Його подальше нормальне функціонування багато в чому залежить від активності людини.
Важливо: звичайні види спорту підходять далеко не всім, адже для сильних навантажень потрібен добре підготовлений організм, тому перш ніж виконувати ці вправи порадьтеся з лікарем, щоб визначити наскільки вони безпечні і оптимальні саме для вас.
Цікаво:переїдання, травми голови і шиї, постійне носіння навушників і тривале навантаження на очі на користь вестибулярному апарату не йдуть. Шкідливі для нього також гучні звуки силою понад 100 дБ. Вони сильно дратують мікроскопічні ворсинки, якими він усіяний.
Тож як Ви вже зрозуміли, тренування вестибулярного апарату корисно для вашої безпеки і для можливості подорожувати. І якщо Ви можете назвати безліч ситуацій, коли вас підводив орган рівноваги, і бажаєте, щоб ця поблема не супроводжувала Вас або Вашого малюка далі по життю ,чи вдасться її подолати в багато чиму залежит від Вас самих!
У нас у оренду, для тенування вестибулярного апарату Ваших малюків ,у нас є шезлонги, заколисуючі центри, качельки. Для проведення веселого дитячого свята -батут.
Для зручних та легких подорожей автокрісла, та прогулянкові каляски Yoya.
Ваш Baby Service Луцьк! Будьте здорові, і подорожуйте з задоволенням!
- Планування сім'ї та підготовка до вагітності.
- Де краще із сім"єю розважитися?
- 21 січня, 4 грудня відзначають Міжнародний день обіймів
- Що робити при підвищеній температурі у дитини?
- Автокрісло- це не лише зручно, а й безпечно для дитини.
- Найкраща прогулянкова дитяча коляска для подорожей - коляска-тростина.
- Цього треба навчити кожну дитину.